Biografie

Mgr. Zdenka POLÍVKOVÁ, roz. HUSÁKOVÁ

* malířka * grafička * historička *

* 1948

  • Vystudovala Filozofickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, obor historie – výtvarné umění. Po absolvování pracovala od roku 1975 jako vyučující těchto oborů na Střední pedagogické škole a pak na gymnáziu v Berouně. Od roku 2000 v Berouně také vystavovala.
  • Zabývá se kresbou, malbou a grafikou. V kresbě a krajinomalbě je více realistická, v části svojí tvorby – v malbě a tiscích – došla k abstrakci. Zajímá se o regionální dějiny a dějiny umění. Více v článku.
  • Každoročně se účastní výtvarných dílen v plenéru, cestuje a celoživotně se vzdělává. Bydlí na venkově, obdivuje zahradu, přírodu, krajinu. To jsou zdroje její tvorby.
  • Narozena v Nasavrkách, žije a tvoří na Podkozí, okres Beroun.

V roce 2006 byla její grafika v celostátní prestižní soutěži Grafika roku v  Clamm-Gallasově paláci nominována na cenu za hlubotisk.

V roce 2013 byla její grafika vystavena spolu s vynikajícími českými a světovými moderními autory v Lidické sbírce /Beuys, G.Richter, E. Filla, sestry Válovy/.

Přispívá často a ráda na charitativní akce – obročně Konto Bariéry v Praze a na Dobromysl v Berouně.

Realizace ve veřejném prostoru

Maluji akvarelem, rok 2014Vystavovala v Praze, Berouně, na Kladně, v Sokolově, Lidicích, v Chrudimi, ve Dvoře Králové i v Hradci Králové, ve svém rodišti v Nasavrkách a na řadě dalších míst. Její práce jsou zastoupeny jak ve veřejných sbírkách doma – Lidice, Památník národního písemnictví, Muzeum ex libris Kuks , tak v soukromých sbírkách hlavně doma, v zahraničí pak na příklad v Itálii, v Německu, nebo na Novém Zélandu.

  • Byla žákyní vynikajících pedagogů, z katedry historie to byli například Jan Bistřický, nebo Libuše Hrabová, dále kunshistorici a tvůrci, Václav Zykmund, Alena Nádvorníková nebo František Dvořák, malíři Aljo Beran a Vladimír Štolfa.
  • V grafice byli jejími učiteli například manželé Kotasovi a několik semestrů fotografie vedl Miroslav Stibor.

 

Máte-li zájem o některý z mých obrazů, nebo jejich vystavení, neváhejte mě kontaktovat.